„Uniwersytet Rzeszowski dla młodych odkrywców”
Po raz kolejny uczniowie klas 6, 7, 8 naszej szkoły pod opieką nauczycieli p. Jolanty Potocznej i p. Grażyny Domaradzkiej uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie Rzeszowskim w ramach projektu „Uniwersytet Rzeszowski dla młodych odkrywców”. Projekt ten jest realizowany jest od października do grudnia 2019 r., w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „EKOSKOP”. Do głównych założeń projektu należy wspieranie szkół w podnoszeniu u uczniów następujących kompetencji i umiejętności: matematyczno-przyrodniczych, rozumienia, kreatywności, przedsiębiorczości, rozwiązywania problemów i pracy zespołowej.
Uczniowie w pierwszej części warsztatów tworzyli gry i interaktywne historie w ramach kursu, który jest udostępniony na stronie studio.code.org, natomiast w drugiej części uczestniczyli w wystawie interaktywnej „Jak i dlaczego?” na Uniwersytecie Rzeszowskim. Uczniowie zwiedzali wystawę, „bawiąc się” nauką z zakresu biologii, fizyki, matematyki dzięki interaktywnym eksponatom na prawie 20 stanowiskach. Mogli zobaczyć i „pobawić się” na stanowisku prezentującym np.: ŁUK TRYUMFALNY – zestaw klocków i podpór umożliwiających zbudowanie bez spoiwa i elementów montażowych stabilnej konstrukcji wg krzywej łańcuchowej, TYBETAŃSKĄ ZAGADKĘ – układankę, grę logiczną „Wieża Hanoi”, TOR ANTYGRAWITACYJNY – eksponat pokazujący wpływ środka ciężkości na ruch obiektów (toczenie się stożka pod górę), TAŃCZĄCEGO Z KULKAMI – zespół wahadeł ukazujący zależność okresu wahadła od jego długości oraz powstawanie fali i zmianę jej częstotliwości, LEWITUJĄCĄ PIŁECZKĘ – dmuchawę, piłeczki pingpongowe i zestaw przeszkód do pokonania przy pomocy strumienia powietrza, LUSTRO FRANKENSTEINA – zespół wąskich luster ustawionych z przerwami, dzięki czemu powstaje złożenie twarzy dwóch osób siedzących naprzeciw siebie, MAGICZNE LUSTERKA – zespół luster do uzyskania efektu wielokrotnego odbicia, WŁODZIMIERZA ODKRYWCĘ - model anatomiczny torsu i głowy człowieka z możliwością rozkładania i układania poszczególnych organów wewnętrznych, TWARDOGŁOWEGO – dokładny model czaszki ludzkiej z możliwością jej rozkładania na poszczególne kości i późniejszego składania, a nawet „wykonać na pluszowym misiu zabieg chirurgiczny” przy użyciu laparoskopu.
Wszystkie stanowiska wymagają aktywności odwiedzających. Wiele z nich to prawdziwe zagadki wymagające logicznego myślenia i wyobraźni, a niektóre także podstawowej wiedzy o otaczającym nas świecie.
Uczniowie wrócili z warsztatów bardzo zadowoleni i z niecierpliwością oczekują następnego spotkania, które odbędzie się 7 maja.
Więcej zdjęć obejrzeć można pod linkiem: