top of page

„Sen o niepodległości”

„ ... miejcie nadzieję, bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.”

(Juliusz Słowacki)

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości rodzi pytanie o patriotyzm dnia dzisiejszego i przypomina o obowiązku przekazywania wiedzy o przeszłości naszej Ojczyzny i kształtowaniu postaw patriotycznych kolejnym pokoleniom, by pamiętały jak wielka była cena wolności. O niepodległej Polsce śnili nasi przodkowie-ci, którzy ją utracili i ci zrodzeni w niewoli. Na wolność trzeba było długo czekać. Niepodległa powróciła po 123 latach dzięki bohaterskiej walce i ofiarnej służbie całego narodu. To poświęcenie dla sprawy wolności naszych przodków zobowiązuje także i nas, współczesnych do akcentowania swojego przywiązania do tego co polskie i świętowania z ogromną czcią wielkich rocznic narodowych.


Pragnąc uczcić stulecie odzyskania niepodległości nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przygotowali spektakl patriotyczny „Sen o niepodległości”, w którym uczestniczyło ponad 160 dzieci. Scenariusz zakładał przywołanie tylko niektórych wydarzeń historycznych, począwszy od obrad sejmu czteroletniego, opowieści o powstaniach narodowych, zesłańcach syberyjskich i polskim świętym, który przepowiedział wolność Ojczyzny. Na scenie pojawili się chłopi, mieszczanie, chłopi i szlachta. Podtrzymywanie polskości w XIX wieku to walka zbrojna, ale również i praca. Oprócz poetów (Cypriana Kamila Norwida, Marii Konopnickiej) publiczność ujrzała także i naukowców (Marię Curie Skłodowską i Ignacego Łukasiewicza). Symbolem obrony polskiej ziemi stał się przypomniany Michał Drzymała. Nie zabrakło polskich tańców narodowych i pieśni patriotycznych. Wykorzystano też pantomimę jako formę przekazu inspirującą do refleksji (scena „Odgłosy I wojny światowej” i „Dom z wartości”. Całość dopełniały wielokrotnie zmieniające się multimedialne obrazy stanowiące tło różnych wydarzeń, o których opowiadała sama historia. W uświetnienie tej ważnej uroczystości państwowej włączył się chór nauczycielski.


Wspierali poczynania nauczycieli również pracownicy Brzozowskiego Domu Kultury: Jan Florek, Damian Wojtowicz i Krzysztof Kucab, którym serdecznie dziękujemy.

Widowisko zostało przygotowane przy współpracy wielu nauczycieli, pracowników obsługi i administracji, a także rodziców. Wymagało ogromnego trudu i zaangażowania.

Dziękujemy również lokalnym mediom za promocję naszego przedsięwzięcia.


Więcej zdjęć można obejrzeć w galeriach:



Ostatnio dodane
bottom of page