Drogi ósmoklasisto przed Tobą ważna decyzja – wybór szkoły ponadpodstawowej!
Nie jest to zadanie łatwe. W kolejnej szkole spędzisz kolejne 3, 4 lub 5 lat. Zanim podejmiesz decyzję - przemyśl ją!
Jeśli nie jesteś pewien, wahasz się, jesteś niezdecydowany porozmawiaj o swoich wyborach i wątpliwościach z osobami, do których masz zaufanie, ze zdaniem których się liczysz. Zwróć się o pomoc do rodziców, to oni znają cię najlepiej. Możesz porozmawiać również z nauczycielem przedmiotu, wychowawcą, pedagogiem, doradcą zawodowym lub psychologiem. Pomocy możesz także szukać w Poradni psychologiczno– pedagogicznej.
Przyjrzyj się przede wszystkim sobie - To przecież Ty dysponujesz największą wiedzą na swój temat. Wiesz jakie masz zainteresowania, które przedmioty lubisz i nauka którego z nic przychodzi ci łatwo, jakie masz zdolności, umiejętności, stan zdrowia czy predyspozycje osobowościowe.
A może wiesz już, jaki zawód chciałbyś wykonywać Jeśli tak, zastanów się, która ze szkół przygotuje cię do jego wykonywania.
Zbierz informację na jego temat i dowiedz się, czy masz predyspozycje, aby go wykonywać (zob. artykuł „Co warto wiedzieć o zawodach”, odwiedź stronę https://mapakarier.org/ ). Przejrzyj ofertę szkół, które kształcą w zawodach, które Cie interesują. Ustal czy to będzie 4-letnie Technikum czy 3-letnia Szkoła Branżowa.
W przypadku, gdy nie masz sprecyzowanych zainteresowań i chcesz kontynuować naukę na studiach - masz do wyboru 4-letnie Liceum Ogólnokształcące. Wybierz profil, na którym chciałbyś się uczyć.
Zobacz poniższy schemat, który pokazuje jak może wyglądać twoja dalsza ścieżka edukacyjno-zawodowa. Zwróć uwagę, że żadna ze szkół nie zamyka ci drogi do dalszej nauki.
Zdecyduj, jakich informacji potrzebujesz i gdzie je zdobędziesz. Odwiedź strony internetowe szkół - może pomóc ci w tym elektroniczny informator https://www.ko.rzeszow.pl/bazy/informator/sp/index.php.
Zrób listę szkół, które ewentualnie będziesz brał pod uwagę. Jeśli okaże się, że jest wiele placówek o tym samym kierunku lub profilu, wybierz wstępnie te, które Cię zainteresowały – zapytaj o opinie swoich starszych kolegów, którzy do nich chodzą lub je kończyli.
Przy wyborze placówki weź pod uwagę:
- jakie egzaminy trzeba zdać, aby tę szkołę ukończyć (dotyczy to: Technikum i Szkoły Branżowej),
- jakie przedmioty szkolne i zajęcia pozalekcyjne oferuje,
- jaka panuje tam atmosfera,
- jakie dodatkowe umiejętności i certyfikaty możesz zdobyć,
- czy nauka odbywa się na 1 czy 2 zmiany,
- jakich języków obcych możesz się uczyć,
- czy szkoła znajduje się w miejscu twojego zamieszkania,
- czy będziesz dojeżdżać lub mieszkać w internacie,
- jaka jest zdawalność matur oraz egzaminów zawodowych,
Przy każdej placówce rób notatki. Jeśli poznałeś wszystkie fakty, wybierz tę szkołę, która wydaje się najlepsza dla Ciebie!
Przygotuj się do sprawdzianu ósmoklasisty. Zadbaj o oceny z przedmiotów, które będą przeliczane na punkty podczas rekrutacji.
Złóż podanie do wybranej przez siebie szkoły (możesz to zrobić w max. 3 placówkach - liczba profili jest dowolna).
Zapoznaj się z terminami rekrutacji i przestrzegaj ich!
Ważna informacja! Postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2020/2021 do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych (liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia) będzie przeprowadzane w nowych terminach określonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Pełną treść komunikatu zawiera link
https://www.ko.rzeszow.pl/dla-dyrektora-i-nauczyciela/dla-dyrektora-i-nauczyciela-komunikaty/informacja-w-sprawie-harmonogramu-rekrutacji-do-szkol-publicznych-na-rok-szkolny-2020-2021/
O nowych terminach zostaniecie powiadomieni!
Pamiętaj, decyzja o wyborze szkoły może mieć wpływ na Twoje życie. Podejmij ją mądrze!
Powodzenia!
Opracowano na podstawie:
1. https://mapakarier.org/
2. https://www.ko.rzeszow.pl/
Comments