top of page

Temperament, a wybór zawodu.

  • M. Zajdel -pedagog
  • 8 maj 2020
  • 4 minut(y) czytania

   O ile na różnych etapach naszego życia mogą się zmieniać zainteresowania, system wartości, nabywane umiejętności, o tyle cechy temperamentu są dość trwałe i powinny mieć duże znaczenie przy wyborze zawodu.  Nie od dziś wiadomo, że różnimy się między sobą. Niektórzy z nas są zdolni do długotrwałej, niekiedy  dość jednostajnej pracy i w takim środowisku czują się najlepiej. Innych z kolei taka praca męczy, są niecierpliwi, a wręcz zniechęceni do jej wykonywania. Jedni są opanowani, a  inni łatwo wybuchają, są opryskliwi  i nie przepuszczą żadnej okazji do odwetu. Są ludzie, którzy pracują szybko, łatwo nawiązują kontakty z innymi i dobrze czują się w  ich towarzystwie. Są również i tacy, którzy  pracują wolno, stronią od innych  i wolą pracować w samotności. 

Czym jest zatem temperament?  
    Otóż temperament możemy określić jako zespół cech wewnętrznych, które wpływają na nasze zachowanie, szybkość i sposób reagowania. Można powiedzieć, że temperament jest nam przekazywany genetycznie – dziedziczymy go po naszych przodkach. Oznacza to, że jest  on mało podatny na oddziaływania wychowawcze i społeczne, ogólnie mówiąc jest mało podatny na jakiekolwiek zmiany, jednak nad niektórymi cechami możemy popracować. Przejawami temperamentu są: siła, równowaga i ruchliwość.
 Za twórcę koncepcji temperamentu uważa się Hipokratesa – greckiego filozofa i lekarza żyjącego w V wieku p.n.e., który stwierdził, że w każdym człowieku występuje właściwa proporcja czterech soków – humorów. Te soki to: czarna żółć, żółta żółć, krew i flegma. Natomiast w II wieku naszej ery kolejny lekarz Galen każdemu z wymienionych soków przyporządkował rodzaj temperamentu. Tak powstały: sangwinik (krew), choleryk (żółć), melancholik (czarna żółć) oraz flegmatyk (flegma). Ta typologia funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Krótką charakterystykę poszczególnych typów temperamentu zawiera poniższy filmik. 



    Warto wiedzieć, że temperament jest jedną ze składowych elementów  osobowości.
      Jeśli chcesz wiedzieć, jak masz temperament i w jakich zawodach mógłbyś się odnaleźć - rozwiąż poniższy test. 



Jeżeli uzyskałeś najwięcej punktów w grupie I: 
   Najbardziej pasującym do Ciebie typem osobowości jest Towarzyski sangwinik 
  Towarzyski sangwinik to optymista. Potrafi przyciągać do siebie ludzi, jest emocjonalny i wylewny, entuzjastyczny i spontaniczny, ma duże poczucie humoru. Gadatliwy, ciekawy, jest dobrym narratorem i urodzonym aktorem. Żyje raczej dniem dzisiejszym niż tym co było lub będzie. Jest duszą towarzystwa i tak gdzie przebywa wnosi radość. Nie chowa urazy, lubi komplementy, szybko przeprasza. W pracy ochotnik, inicjuje nowe formy aktywności, jest twórczy, tryska energią i entuzjazmem. Potrafi sprawiać bardzo dobre wrażenie, posiada umiejętności pobudzania innych do współpracy. Powinien pracować w środowisku wymagającym zmiennych form aktywności, pozbawionym konieczności wykonywania zadań rutynowych. Dobrze będzie czuł się w pracy wymagającej inicjatywy, twórczego rozwiązywania wielu problemów, wymagającej szybkiego podejmowania decyzji. Powinna to być praca zapewniająca szerokie kontakty z ludźmi. Jest prawdopodobne, że towarzyski sangwinik nie będzie zadowolony z pracy wymagającej posługiwania się liczbami, wykresami, wymagającej dokładności, staranności i skrupulatności. 

Przykładowe zawody: instruktor kulturalno oświatowy, pilot wycieczek turystycznych, akwizytor, handlowiec, organizator przedsięwzięć reklamowych, stewardessa, aktor estradowy, śpiewak itd. 
Zawody niewskazane: księgowy, ekonomista, laborant chemiczny, dyrektor przedsiębiorstwa, prawnik itp.

Jeżeli uzyskałeś najwięcej punktów w grupie II: 
   Najbardziej pasującym do Ciebie typem osobowości jest Energiczny choleryk 
Energiczny choleryk to optymista, człowiek czynu, nastawiony na działania i kierowanie, jest urodzonym przywódcą, dynamiczny i aktywny ujawnia silną wolę i zdecydowanie. Wśród ludzi wzbudza zaufanie i respekt. Często pracuje dla potrzeb grupy, przewodzi i organizuje. Preferuje pracę, którą może sam zorganizować, szybkość działania, realizację jasno sprecyzowanych celów, jest szybki w działaniu. Potrafi rozdzielać pracę, koncentrować uwagę zespołu na wydajności. Lubi przewodzić i organizować prace innym. Powinien pracować w środowisku stwarzającym duże możliwości samodzielnego organizowania pracy sobie i innym. Środowiskiem niewskazanym będzie każda praca rutynowa, wymagająca jedynie wykonywania poleceń, nie otwierająca możliwości realizowania własnych pomysłów. 

Przykładowe zawody: przedsiębiorca, dyrektor przedsiębiorstwa, inżynier w przemyśle i budownictwie, manager, handlowiec, prawnik, dziennikarz, ordynator oddziału szpitalnego, reżyser, policjant. 

Zawody niewskazane: księgowy, pracownik biurowy, analityk chemiczny, farmaceuta.

Jeżeli uzyskałeś najwięcej punktów w grupie III: 
   Najbardziej pasującym do Ciebie typem osobowości jest Perfekcyjny melancholik 
Perfekcyjny melancholik to myśliciel, idealista i pesymista. Nastawiony na zadania i analizowanie. Przejawia zdolności artystyczne, jest wyczulony na piękno, muzykalny. Cechuje go duża wrażliwość na potrzeby innych, skłonność do poświęcania się, sumienność. Ostrożnie dobiera przyjaciół, ale jest wobec nich wierny i ofiarny. Raczej woli pozostawać w cieniu, będzie więc unikał publicznych wystąpień i zwracania na siebie uwagi. Jeśli jest obdarzony inteligencją to potrafi łatwo rozwiązywać problemy, znajdować twórcze rozwiązania i tego będzie oczekiwał od swojej pracy. Lubi wykresy, schematy, wykazy i liczby. Z łatwością podporządkowuje się regulaminom, dużą wagę przywiązuje do szczegółów, jest wytrwały i dokładny, uporządkowany zorganizowany, zawsze musi dokończyć to, co zaczął. Powinien pracować w środowisku nie wymagającym zmiennych form aktywności, szybkich działań, powinna to być praca nie wymagająca częstych kontaktów z ludźmi, publicznych wystąpień, zwracania na siebie uwagi. 

Przykładowe zawody: ekonomista, księgowy, notariusz, konserwator zabytków, bibliotekarz, archeolog, meteorolog, farmaceuta. 

Zawody niewskazane: aktor, akwizytor, manager, handlowiec, prawnik, makler giełdowy, sekretarka.
 
Jeżeli uzyskałeś najwięcej punktów w grupie IV: 
    Najbardziej pasującym do Ciebie typem osobowości jest Spokojny flegmatyk 
    Spokojny flegmatyk to pesymista i obserwator. Nastawiony na relacje z ludźmi. Jest spokojny, chłodny, opanowany, zrównoważony i cierpliwy, cichy a przy tym dowcipny. Powściągliwy w wyrażaniu emocji, które skrywa głęboko. Życzliwy, uprzejmy, potrafi poświęcić dużo czasu sprawie czy człowiekowi. W kontaktach z ludźmi uprzejmy, pogodny, lubi obserwować ludzi. Potrafi współczuć i otaczać troską. Potrafi pośredniczyć w rozwiązywaniu problemów, potrafi znajdować proste wyjścia. Preferuje pracę nie wymagającą pośpiechu i tempa, nastawioną na kontakty z ludźmi, pomaganie i rozwiązywanie problemów, nie wymagającą podejmowania szybkich decyzji, przemieszczania się. Jest solidny uprzejmy i pogodny, potrafi słuchać. Powinien podejmować zadania wymagające dokładności, skrupulatności i drobiazgowych analiz, rozwiązywania psychologicznych i naukowych problemów. Dobrze, gdy oczekuje się od niego pracy nastawionej na kontakt z drugim człowiekiem. 
Przykładowe zawody: socjolog, psycholog kliniczny, pracownik naukowy, pisarz, kustosz w muzeum, bibliotekarz, krytyk literacki. 

Zawody niewskazane: akwizytor, manager, pilot wycieczek turystycznych, sprzedawca, handlowiec, policjant, dyrektor przedsiębiorstwa, kurator sądowy, wychowawca w zakładzie karnym, itp.

    Większość z nas  nie jest przedstawicielem tylko jednego typu temperamentu. Istotne jest, aby wyróżnić ten dominujący. Znajomość typu temperamentu pozwoli nam prognozować jak człowiek może funkcjonować podczas wykonywania danej czynności zawodowej. To co może sprawić, że jeden człowiek będzie czuł się w swoim żywiole, drugą osobę może unieszczęśliwić. Dlatego też dobrze jest znać własny temperament, gdyż ma on ogromny wpływ nie tylko na nasze życie, relacje z innymi ludźmi, ale także na podejmowane przez nas wybory edukacyjno-zawodowe.


Opracowano w oparciu o:
1. Dziurkowska, B. Fronczek, S. Glaziński, E. Kaczmarek, A. Karmowska, R. Maciejczyk, M. Modelska, H.Pasternacka, A. Sowińska, E. Załoga – „Przykładowy program doradztwa zawodowego dla klas VII i VIII szkoły podstawowej z proponowanymi scenariuszami”
2. „Przygotowanie uczniów gimnazjum do wyboru zawodu” pod red. G. Sołtysińskiej i J. Woronieckiej
3. http://crtd.wrotapodlasia.pl/resource/file/download-file/id.4097
 Kwestionariusz temperamentu wg Florence Littauer
4. https://www.youtube.com/watch?v=ahK1hY4oEnA






Komentarze


Kontakt: tel: 134341937   /  email: sp@spbrzozow.pl             /  Adres: 36-200 Brzozów, ul. Parkowa 5

  • w-facebook
bottom of page