Sąd nad komputerem.
- Joanna Rachwal-Szczuka
- 22 kwi 2020
- 3 minut(y) czytania
Komputer miał być narzędziem użytkowym, ułatwiającym życie ludziom, umożliwiającym szybką, efektywną pracę, stwarzającym możliwość pogłębiania wiedzy i umiejętności bez wychodzenia z domu
Bezsprzecznie stał się nieodłącznym elementem współczesnego życia, podstawową formą spędzania czasu i to nie tylko tzw. wolnego, zarówno osób dorosłych jak i dzieci czy młodzieży.
Jednak niekontrolowany dostęp do komputera, wielogodzinne przebywanie przed monitorem stało się źródłem wielu zagrożeń i problemów, zwłaszcza dla wszechstronnego i prawidłowego rozwoju młodego pokolenia.
Rodzaje zagrożeń:
zagrożenia fizyczne,
zagrożenia psychiczne,
zagrożenia moralne,
zagrożenia społeczne,
zagrożenia intelektualne.
Zagrożenia fizyczne.
Z danych statystycznych wynika, że ok. 30% osób pracujących przy komputerze cierpi na różne dolegliwości nabyte w przebiegu wykonywanej pracy:
nadwyrężenie mięśni nadgarstka
naprężony kark
skrzywienia kręgosłupa, bóle dolnych jego części,
zanik mięśni pasa biodrowego,
oczy (niewłaściwe oświetlenie powoduje męczenie się wzroku),
bóle głowy,
brak apetytu,
nadpobudliwość psychoruchowa lub wręcz przeciwnie, apatia i depresja
ogólne zmęczenie organizmu.
Szczególnie podatne na zachorowania są dzieci i młodzież w okresie intensywnego rozwoju fizycznego!
Zagrożenia psychiczne.
Przeżycia wywołane wydarzeniami w wirtualnym świecie, mogą powodować
u osób korzystających z komputera, zwłaszcza graczy komputerowych, zaburzenia emocjonalne, problemy z koncentracją uwagi, a także zubożenie uczuciowe - tzw. oswojenie z zachowaniami agresywnymi i w konsekwencji potrzebę rozwiązywanie problemów w sposób destrukcyjny.
Co raz częściej, zarówno u osób młodych jak i dorosłych, dochodzi do uzależnienia od komputera. Jest to proces początkowo niezauważalny, z czasem obserwuje się u użytkowników postępującą izolację, kontakt z komputerem zastępuje potrzebę kontaktu z innymi osobami, co zaburza wzajemną komunikację i powoduje, że powoli zaczyna oderwać się od realnego świata. Często pojawia się wówczas lęk przed kontaktami międzyludzkimi w różny sposób maskowany. Osoby uzależnione rozładowują napięcie przy komputerze, tylko tu zaczynają się czuć bezpiecznie. Z czasem odczuwają niepowstrzymywany przymus przebywania przed nim (przymus grania, surfowania w Internecie), w skrajnych sytuacjach rezygnują z przerwy na posiłek czy zaspokojenia potrzeb fizjologicznych. Życie bez komputera traci dla nich sens.
Zagrożenia moralne.
W obecnych czasach dość powszechna jest fascynacja Internetem, oferującym łatwy i szybki dostęp do olbrzymich zasobów informacji. Strony internetowe może zakładać każdy i nikt nie kontroluje ich zawartości. Stąd oprócz rzetelnych informacji w Internecie znajdują się również treści niewiarygodne i niepożądane z punktu widzenia interesów rodziny i szkoły.
Nawet świadomy użytkownik może trafić przypadkiem poszukując innych informacji na strony zawierające treści wulgarne, pornograficzne, pełne przemocy itp.
Tego typu treści stanowią zagrożenie szczególnie dla moralnego rozwoju dzieci
i młodzieży, negatywnie wpływają na na kształtowanie osobowości i systemu wartości młodych ludzi.
Zagrożenia społeczne.
Anonimowość, jaką stwarza użytkownikowi komputer powoduje, że czuje się bardziej pewny siebie, bardziej odważny, bo „nikt go nie kontroluje”. Zawiera znajomości z innymi osobami, choć nie wie, kto tak naprawdę jest po drugiej stronie. W konsekwencji może wówczas stać się ofiarą oszustów.
Bywa, że użytkownik zachowuje się mało etycznie, daje upust swoim emocjom, wyraża swoje opinie nie licząc się z uczuciami innych, przestaje być sobą, wciela się w różnorodne role zapominając, że umiar, kultura i dobre wychowanie jest wartością samą w sobie, nawet wobec anonimowych rozmówców.
Zagrożenia intelektualne
Bezkrytyczne zaufanie do możliwości komputera, osoba korzystająca
z komputera kieruje się przekonaniem, że jest on źródłem rzetelnej wiedzy, że tu znajdzie wyłącznie prawdziwe informacje, nie jest to jednak prawdą.
Najczęstszymi użytkownikami szukającymi bezkrytycznie informacji w Internecie są osoby młode, które chcąc ułatwić sobie życie - nie czytają lektur tylko streszczenia, z komputerem odrabiają zadania, bezmyślnie kopiują informacje, co nie tylko powoduje, tzw. rozleniwienie umysłowe, ale bywa też przyczyną różnorodnych problemów.
„Szok informacyjny”, stykają się z nim wszyscy użytkownicy komputerów
i Internauci.
Umysł selekcjonuje napływającą informacje, wybiera te , które są wartościowe. Mało przydatne na ogół usuwa.
Gdy napływ informacji jest zbyt szybki, mózg siłą rzeczy traci zdolność racjonalnej selekcji wiadomości na sensowne i nic nie warte – określa się to mianem “szoku informacyjnego”.
Jeżeli napływający do nas strumień informacji jest szybszy niż maksymalny strumień, który jesteśmy w stanie przyswoić i ocenić, to do mózgu trafiać będzie informacja przypadkowa, niemożliwa do uporządkowania i w dużej mierze fałszywa.
Każdy człowiek powinien dążyć do nabycia umiejętności dokonywania świadomych wyborów i odnoszenia korzyści z ogromu docierających do niego informacji.

Pamiętajmy!
Komputer nie jest dobry, ani zły!
Jest to narzędzie użytkowe, które ma być wykorzystywane w sposób racjonalny.
Każdy powinien korzystać z niego z umiarem, kierując się przede wszystkim własnym rozsądkiem, w przeciwnym razie może stać się dla użytkownika zagrożeniem!
Źródło:
Comments