Powszechnie wiadomo jest, że systematyczne picie alkoholu grozi poważnymi
i trwałymi zmianami w organizmie, a w szczególności w wątrobie. Jest to, bowiem narząd, który najszybciej reaguje na obecność alkoholu. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że alkohol niszczy również inne ważne organy, w tym mózg. Już po wypiciu kilku kieliszków przestajemy logicznie myśleć, a wykonywanie precyzyjnych ruchów staje się coraz trudniejsze. Problemy w chodzeniu, mniejsza wrażliwość na ból, zamazany obraz oraz zwolniony czas reakcji to niektóre objawy wpływu alkoholu na mózg. Część objawów u osób spożywających alkohol w sposób sporadyczny po pewnym czasie ustępuje, lecz
u osób intensywnie pijących przez dłuższy czas może spowodować rozległe zmiany w mózgu. Stopień uszkodzenia mózgu zależy od wielu czynników m.in. od ilości i częstości picia jak również od uwarunkowań genetycznych. Alkohol wraz ze wzrostem stężenia we krwi wpływa na wpływa na różne centra mózgu:
Korę mózgową
Układ limbiczny
Móżdżek
Podwzgórze i przysadkę
Rdzeń kręgowy
Zaburza funkcjonowanie znajdujących się tam neuroprzekaźników.
Częste spożywanie alkoholu prowadzi do różnorodnych objawów neurologicznych, a nawet zaburzenia przepływu krwi w obrębie mózgu. Liczne badania dowodzą również, że regularne, intensywne spożywanie alkoholu zmniejsza objętość mózgu ( „Archives of Neurology”, 2008) oraz powoduje wzrost problemów z pamięcią w młodym wieku („Neurology”, 2014). Prowadzi do uzależnienia fizycznego i psychicznego.
Więcej informacji w filmie: https://www.youtube.com/watch?v=KjOijmRAsds
Zachęcam do obejrzenia!
Źródło:
Comments