Trochę statystyki:
Według danych WHO, co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon, co sześć sekund). Zakłada się, iż średnia życia osoby palącej skraca się o mniej więcej 13–14 lat. W Polsce, co roku 70 000 mieszkańców umiera z powodu palenia tytoniu,
a kolejne 8 000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem. Według danych GUS, w Polsce, nałogowo pali prawie 9 milionów ludzi!
Około 180 tys. osób w skali roku jest uzależnionych od papierosów jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia.
Odrobinka ekonomii:
Zakładając, że paczka papierosów kosztuje 14 złotych, średni koszt miesięczny spalania jednej paczki dziennie to 420 zł. Po roku możemy zaoszczędzić prawie 5040 zł, a po dziesięciu latach uzbiera się niezła suma.
Coś z medycyny:
Papierosy zawierają w sobie około 4000 substancji chemicznych, z czego aż 40 jest rakotwórczych. W skład papierosa, oprócz nikotyny, wchodzi wiele substancji szkodliwych dla zdrowia i rakotwórczych, takich jak: tlenek węgla, amoniak, substancje smoliste, aceton, chlorek winylu, kadm, fenol oraz cyjanowodór.
Dym papierosowy inhalowany przez palacza wywiera szkodliwy wpływ na prawie wszystkie organy: podrażnia błonę śluzową jamy ustnej, przełyku i żołądka; ma właściwości alergizujące, zatruwa układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, trzustkę, pęcherz moczowy, prowadzi do mutacji oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Palenie ma negatywny wpływ na procesy życiowe m.in.: immunologiczne i hormonalne itp.
Lista chorób, które wywołane są nałogowym paleniem papierosów, jest długa, jednak najczęściej występuje przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz choroby nowotworowe: jamy ustnej, krtani, przełyku, tchawicy, płuc, nerek, trzustki, wątroby oraz pęcherza moczowego.
Oprócz chorób papierosy powodują mankamenty estetyczne, takie jak: osad nazębny, wysuszona, szara, chropowata skóra, pożółkłe dłonie oraz paznokcie, osłabione, matowe włosy lub nieprzyjemny zapach z ust, nazywany „smoczym oddechem”.
Papierosy, ze względu na zawartą w nich nikotynę, są uznawane przez Światową Organizację Zdrowia za narkotyk.
Kilka faktów:
Kiedy człowiek pali, wdycha nikotynę zawartą w dymie. Dym przedostaje się przez ścianki komórek układu oddechowego i szybko dociera do mózgu i krwi. Nikotyna zawarta w tytoniu powoduje przyspieszony rytm serca. Serce musi szybciej pracować i potrzebuje więcej tlenu. Jednak tlenek węgla wytwarzany przez dym papierosowy w płucach zmniejsza ilość tlenu doprowadzanego do serca i krwi. W momencie, kiedy organizm potrzebuje więcej tlenu otrzymuje go mniej. Jednocześnie, przejściowo podnosi ciśnienie krwi, ponieważ powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie akcji serca.
Ludzie, którzy wypalają paczkę papierosów dziennie, są dwa razy bardziej narażeni na zawał mięśnia sercowego niż ci, którzy nie palą.
Nie ma nieszkodliwych papierosów. Papierosy o niskiej zawartości nikotyny i substancji smołowatych są również niebezpieczne i zwiększają ryzyko zachorowań na zawał.
Papierosy zawierają lepką substancję zwaną smołą. Jest ona podobna do smoły używanej do budowy dróg. Smoła zawarta w papierosach przylega do płuc. Powoduje ona plamy na zębach i palcach. Nawet, jeśli papieros ma filtr, nie pochłania on w pełni smoły i dostaje się ona do płuc.
Dym papierosowy jest szkodliwy dla wszystkich, którzy go wdychają, tak, więc jest również szkodliwy dla tych, którzy nie palą, ale przebywają w tym samym pomieszczeniu z palącymi.
Osoba wypalająca jedną paczkę papierosów dziennie, po roku wprowadzi do swoich płuc w postaci osadu 1 litr substancji smołowatych.
Mitem jest, że e-papierosy są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Udowodniono, że wdychanie substancji zawartych w aerozolu e-papierosów przyczynia się do uszkodzenia układu oddechowego.Użytkownicy e-papierosów są bardziej podatni na stany zapalne w płucach i oskrzelach niż osoby ich niestosujące. Ponadto znaczną szkodliwość wykazują obecne w aerozolach substancje zapachowe.
Pamiętaj, papieros w ustach młodego człowieka nie jest oznaką dorosłości!
Zanim sięgniesz po papierosa zastanów się czy warto?
Zrób bilans korzyści i strat.
Palenie papierosów powoduje nieodwracalne, negatywne skutki
w organizmie każdego człowieka, bez względu na wiek.
Źródło:
http://wartowiedziec.pl/polityka-zdrowotna/27816-w-polsce-kadego-roku-blisko-80-tysicy-mieszkacow-umiea-z-powodu-palenia-tytoniu
https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/wiesz-ile-kosztuje-cie-palenie-papierosow-obliczylismy-koszty-nalogu-aa-kexs-Tz41-Cyzd.html
https://www.hellozdrowie.pl/wplyw-palenia-papierosow-na-organizm-i-zdrowie-dlaczego-nikotyna-jest-szkodliwa/
http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/50-artykuly/210-dlaczego-palenie-jest-szkodliwe.html
http://spwreczyca.pl/portal/wpcontent/uploads/publikacje/inne/iwona_wolyniec/cykl_konspektow/cykl_konspektow.pdf
https://pixabay.com/pl/users/Perlinator-491438/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=199
Comments