Jak należy organizować naukę, by była efektywna?

Powtarzanie materiału poprzez wielokrotne czytanie tego samego tekstu, np. rozdziału w podręczniku jest mało efektywne, a tak często stosowane.

Badania wykazały, że powtórne czytania zwiększają stopień zrozumienia jedynie o 7%, a już przy trzecim czytaniu – zaledwie o 1%. Krótko mówiąc tak zdobywana wiedza szybko się „ulotni z naszego umysłu”. Jak dowiodły eksperymenty Ebbinghaus’a człowiek po godzinie zapomina 56% przestudiowanego materiału.

Etapy efektywnej organizacji procesu uczenia się (innymi słowy, co zrobić, by opanować materiał):

1. Przede wszystkim musisz być pewnym, że wszystko rozumiesz (potrafisz bez problemu wyjaśnić wszystkie fakty i terminy, dostrzegasz związki między nimi, rozumiesz, co, z czego wynika, jak się ze sobą łączy, jak od siebie zależy, wiesz jak z posługiwać się danym materiałem)

2. Zapomnij o mechanicznym „wkuwaniu materiału”!

3. Stosuj metodę „lotu ptaka” - od ogółu do szczegółu - Zawsze zaczynaj od ogólnego obrazu sytuacji, przejrzyj materiał, który musisz przyswoić. Mózg nieustannie próbuje tworzyć połączenia i skojarzenia, dlatego przedstawienie na wstępie ogólnego obrazu sytuacji daje mu czas na zrozumienie i zebranie wszystkiego, co wie na dany temat.

4. Dziel materiał na małe, łatwo przyswajalne części - możesz nadać im swój własny tytuł.

5. Ucząc się szukaj skojarzeń, spróbuj odnieść się do tego, co już wiesz.

6. Aktywizuj swoje zmysły (wzrok, słuch, dotyk, smak) - spróbuj sobie wyobrazić to, czego się uczysz, opowiedz sobie o tym głośno, spróbuj to poczuć, dotknąć

7. Ucz się w stałych miejscach i porach.

8. Pamiętaj o przerwach w trakcie nauki. Nie należy przerywać pracy, która bardzo dobrze idzie, ale w normalnych sytuacjach regularne, niewielkie przerwy, co 20-30 minut pozwalają utrzymać zaangażowanie.

9. Rób aktywne notatki, notuj kluczowe słowa, stosuj kolorowe podkreślenia tego, co istotne, sporządzaj mapy myśli.

10. Stosuj powtórki.

11. Ucz się na przemian: np. przedmioty ścisłe potem humanistyczne i tak na zmianę.

Dbaj o zaopatrzenie w wodę - mózg potrzebuje dużo wody, by prawidłowo funkcjonować.

Dlaczego warto powtarzać?

Na ogół po skończonej w danym dniu nauce jesteśmy przekonani, że wszystko wiemy, ale już na drugi dzień niestety nie pamiętamy tego, czego nauczyliśmy się i zastanawiamy się, dlaczego. Otóż wynika to z poziomu trwałości materiału w naszej pamięci, gdy uczymy się wyłącznie z dnia na dzień, w naszej pamięci pozostaje tylko około 20% informacji.

Pamiętaj!

·  Jeżeli nie będziesz powtarzać, zmarnujesz wysiłek włożony w trakcie nauki!

· Brak sukcesów spowoduje, że wzrośnie niechęć do nauki, porażki zaś negatywnie wpłyną na poczucie Twojej wartości.

HARMONOGRAM POWTÓREK

I powtórka: 15-minutowa - w tym samym dniu

II powtórka: 10-minutowa - następnego dnia

III powtórka: 5-minutowa - po 24 godzinach

Kolejne powtórki: 2-3minutowe - przez 3-4 kolejne dni

Dlaczego należy robić przerwy w nauce?

Nasza pamięć efektywnie pracuje przez 20-50 minut. Później potrzebna jest przerwa, by zrelaksować się. Pozwoli to naszemu mózgowi odpocząć. Mózg potrzebuje mnóstwa natlenionej krwi, żeby dobrze pracować. Tylko wstanie z krzesła uwalnia jej dodatkowe 20%. (Jednak nie może to być czas, w którym gramy na komputerze czy telefonie!)

Im dłużej poświęcamy czas na naukę, tym przerwy powinny być dłuższe, mózg musi mieć czas, aby uporządkować materiał!

Zdolność zapamiętywania materiału spada po 30 minutach uczenia się, dlatego poszczególne etapy nauki nie powinny być zbyt długie, gdyż umysł potrzebuje wypoczynku. Po 30 minutach nauki wystarczy 5-minutowa przerwa, która przywróci początkowy stan koncentracji, po 2 godzinach nauki wskazana jest przerwa 15-20 minutowa, po 3 godzinach konieczny jest już 60-90 minutowy wypoczynek.