top of page
  • Adam Kaczmarski

Z kim przestajesz, takim się stajesz

Nie tylko dla rodziców. Na końcu krótki video-test. :) Stare polskie przysłowie dobrze oddaje tę prawdę, której nie trzeba specjalnie powtarzać. Wielka jest radość, kiedy nasze dziecko ma dobrych przyjaciół, jakie zmartwienie, gdy zaczyna zawierać znajomości z nieodpowiednimi ludźmi. Kontakt z niektórymi osobami wywiera na nas tak ogromny wpływ, że wraca się pamięcią do tego nawet po latach. Obcując z ludźmi nietuzinkowymi, przejmujemy czasem ich gesty, powiedzenia czy nawet sposób zachowania. Pismo Święte przywołuje pewną kobietę, która rozpoznała św. Piotra, ponieważ mówił podobnie jak jego Mistrz. Niektórzy nie zdają sobie do końca sprawy z tego, jak ważne jest otoczenie w jakim przebywają. Nie wiedzą, że na poziomie podświadomości starają się upodobnić do otoczenia. Jest to wspaniałe zjawisko, ale również bardzo niebezpieczne. Jego charakter zależy od tego, jakimi ludźmi się otaczamy. Gdy spędzamy czas z ludźmi, którzy tak jak my pracują nad swoim rozwojem, optymistycznie patrzą na świat i są pozytywnie nastawieni do życia, to znajdujemy się w bardzo dobrej sytuacji. Są jednak tacy, którzy nie mają tak komfortowej sytuacji i muszą sobie radzić z nieprzychylnością otoczenia. Ich najbliżsi nie akceptują tego, że starają się być lepsi. Wręcz utrudniają pracę nad sobą. Zdarza się czasem taki konflikt.. Mówią wtedy „skończ z tymi bzdurami”, „jak ty się zachowujesz” albo „bądź normalny”. Trudna sytuacja, nie jesteś w stanie przekonać ich do swoich racji nawet siłą. Im bardziej będziesz nalegał tym bardziej będą się bronić przed twoim przekazem. Nie przejmuj się tym, to nie twoje zadanie by ich nawracać. Nie trać na to czasu. Wykorzystaj ten czas na doskonalenie swojego życia, kształć się, czytaj więcej książek, osiągaj sukcesy, bądź szczęśliwszy, pracuj mądrze. Oni to zauważą, a jeśli nie są zatwardziali to się zmienią, zaczną akceptować twój pęd do szczęścia. Może nawet poproszą cię o pomoc w tym, co robisz. Mów o tym tylko wtedy, kiedy jesteś o to poproszony, nigdy się nie narzucaj, i nie staraj się za wszelka cenę przekonać kogoś, kto tego nie chce. To może przynieść odwrotny efekt . W żadnym wypadku nie krytykuj ich postępowania, bo świadczy to o tym, że jesteś taki sam. Powiedz sobie „Takim jak oni, nigdy nie będę”, „Będę dążył do sukcesu nie zwracając uwagi na krytykę takich ludzi”. Uczmy się od lepszych. Unikajmy kłótni. Jak tylko ogarnie cię przygnębienie, złość , pomyśl sobie jak przyjemniej i produktywniej można spędzić czas bez złych emocji.

Człowiek obracający się w towarzystwie mądrzejszych i zdolniejszych, sam "podnosi swój poziom intelektualny". Jednak istnieje także druga strona medalu. W dzisiejszym świecie łatwo zwyczajnie zgłupieć?

Pisarka Krystyna Kofta tłumaczy, że przykładów nie trzeba daleko szukać. Wystarczy przez kilka godzin oglądać marny program telewizyjny lub zmagania polityków, by człowiek zgłupiał. – To źle działa na ludzi. Zwraca uwagę, że to oglądalność stała się bożkiem mediów. Oglądalność wymusza coraz gorsze programy. W takiej sytuacji sama nasuwa się słynna zasada Kopernika-Greshama - "Gorszy pieniądz wypiera lepszy" – zaznacza Krystyna Kofta.

.

Nie można wymagać od rynku, by serwował tylko bardzo ambitne treści.

Człowiek ma telewizor, ale ma też pilota. Może w każdej chwili wyłączyć dany program. Dodatkowo ma też do dyspozycji liczne kanały tematyczne, ma możliwość wyboru . Nie można też krytykować ludzi, którzy szukają taniej i prostej rozrywki. Ktoś po całym tygodniu ciężkiej pracy ma ochotę w weekend odpocząć przed czymś niewymagającym i w tym nie ma nic złego.

Źródło:

natemat.pl przewodnik-katolicki.pl solaris-rozwojosobisty.pl


bottom of page